Redakcja Kontakt Opinie Dla okulistówOmawiając Syndrom Widzenia Komputerowego nie wolno zapominać o właściwej diecie dla oczu.

Od dawna wiadomo, że sposób odżywiania wpływa praktycznie na wszystkie aspekty naszego życia: wygląd, samopoczucie. Decyduje także o ryzyku zachorowania na jedną z wielu, spędzających nam sen z oczu, chorób cywilizacyjnych. Oczywiście, współczesna nauka podpowiada, że wiele elementów składających się na nasze zdrowie jest zdeterminowanych przez genetykę (natura wyposażyła nas w geny, które predestynują nas do zachorowania na określone choroby, na przykład nowotwory), ale w ogromnej mierze możemy sami zdecydować o swojej formie psychofizycznej na stare lata.

Witaminy: A, C i E oraz beta-karoten, a także cynk, selen, magnez, miedź, mangan oraz luteina i zeaksantyna to substancje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszych oczu. Należy odpowiednio się odżywiać oraz okresowo sięgać po suplementy diety zawierające luteinę, witaminy, minerały, resweratrol, a także wyciąg z borówki czernicy, który zmniejsza zmęczenie oczu spowodowane pracą przy komputerze.

AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (Age-related Macular Degeneration), to choroba występująca u prawie 10% procent populacji, a jej częstotliwość wzrasta z wiekiem. Właśnie odżywianie jest jednym z głównych czynników decydujących o tym, czy zachorujemy na tę groźną chorobę, czy nie.

Szczególnie ważne w profilaktyce AMD jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości przeciwutleniaczy chroniących przed wolnymi rodnikami, które przyspieszają procesy starzenia się tkanek. Zdaniem naukowców to właśnie wolne rodniki są główną przyczyną pojawiania się choroby.

Jednym z przeciwutleniaczy (antyoksydantów) jest np. resweratrol - pochodzący ze skórek winogron (Vitis vinifera). Resweratrol stanowi też naturalny filtr ochronny przed działaniem promieniowania UV i chroni wzrok przed tzw. niebieskim światłem emitowanym przez wiele urządzeń (np. monitory).


Praca przy komputerze w konsekwencji może być początkiem naszych kłopotów ze zdrowiem. Czy wiecie co wpływa na Wasze samopoczucie podczas pracy przy komputerze i jak możecie sobie pomóc?
Ankieta dzięki uprzejmości


 
 
Copyright © Linea Optica 2008 - 2022