Redakcja Kontakt Opinie Dla okulistówNie zdajemy sobie sprawy, że lewy palec wskazujący podczas sześciogodzinnej aktywnej pracy na komputerze narażony jest na obciążenia zbliżone do tych, jakim poddane są nogi piechura podczas przejścia 40 kilometrów!

Żaden nowoczesny monitor LCD/TFT nie jest w stanie zupełnie ochronić naszych oczu przed skutkami długotrwałej pracy i wytężania układu wzrokowego. Gdy oczy są zmęczone, jesteśmy zmuszeni do zmiany pozycji. By lepiej widzieć, wyginamy kark. Możemy powiedzieć, że to „oczy prowadzą nasze ciało”. Powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednią pozycję przy pracy, rodzaj oświetlenia, rodzaj monitora komputerowego oraz jego ustawienie. Najczęstsze objawy wielogodzinnej pracy przy komputerze to:

  • zmęczenie wzroku
  • przymglone widzenie
  • progresywne zmiany refrakcji
  • bóle głowy, szyi i pleców
  • suche oko
  • dwojenie
  • zaburzenia widzenia barwnego

Film łzowy rozprowadzany jest po powierzchni rogówki podczas mrugania. Sygnał dla powiek wysyłany jest przez mózg i w jego wyniku następuje mrugnięcie. Osoba pracująca przy komputerze przenosi wzrok z monitora na klawiaturę i z powrotem wykonując przy tym niewielkie, mimowolne ruchy powiekami. Wiele spośród takich ruchów jest odczytywanych przez nasz mózg jako mrugnięcie (tzw. pseudo-mrugnięcie), w wyniku czego mózg nie wysyła już kolejnego sygnału do powiek o konieczności mrugnięcia. Powinniśmy pamiętać, że przy komputerze oczy narażone są na szybsze wysychanie, ponieważ mrugamy nawet pięć razy rzadziej, niż zwykle. Prowadzi to do zaburzeń filmu łzowego pokrywającego przednią powierzchnię gałki ocznej i pojawienia się dolegliwości znanych jako Zespół Suchego Oka.

Konieczne jest nie tylko właściwe nawilżenie powietrza w miejscu naszej pracy (np. nawilżacze powietrza), ale także oczu i stosownie preparatów typu "sztuczne łzy". Osoby korzystające z soczewek kontaktowych jako podstawowej korekcji wzroku niestety wcześniej lub/i częściej spotykają się z objawami suchości oczu, dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie rodzaju soczewek kontaktowych do potrzeb pacjenta. Dobrym rozwiązaniem jest zalecanie naprzemiennego korzystania z okularów i soczewek kontaktowych. Jeżeli w pracy przez 8-10 godzin korzystasz z soczewek, to po przyjściu do domu zdejmij soczewki i załóż okulary. Należy pamiętać również o tym, że soczewki powinny być dobierane przez Specjalistę. Oprócz doboru soczewek kontaktowych o właściwych mocach- przeważnie różniących się od recepty okularowej- niezwykle ważny jest też wybór materiału soczewki oraz trybu użytkowania soczewek. W przypadku długotrwałej pracy przy komputerze najlepsze są nowoczesne materiały silikonowo-hydrożelowe a najzdrowszy jednodniowy tryb wymiany.

W przypadku okularów ważne jest stosowanie nie tylko odpowiedniej korekcji wady refrakcji, ale także soczewek okularowych z powłoką antyrefleksyjna, która eliminuje uciążliwe refleksy świetlne, typowe dla gładkich i wypolerowanych powierzchni. Dodatkowo warto stosować powłokę antyelektrostatyczną EMI- o właściwościach antystatycznych, dzięki czemu soczewka nie elektryzuje się i do minimum organiczna przyciąganie kurzu, a w przypadku używania tradycyjnych monitorów CRT- chroni przed promieniowaniem elektromagnetycznym skupianym na soczewce.

Istotną kwestią jest również indywidualny dobór specjalistycznych soczewek do pracy z bliska i odległości pośrednich w zależności od naszego wieku.

Wadę refrakcji należy systematycznie kontrolować u lekarza okulisty przynajmniej raz w roku. Jak wykazały badania niewłaściwa korekcja nawet rzędu 0,5 dioptrii może powodować spadek produktywności o 9% a dokładności pracy o 38%, nawet jeśli pacjent nie zgłasza żadnych niepokojących objawów.

Nasze oczy pracując dla nas wiele godzin tak jak nasz organizm potrzebują odpowiedniego "odżywienia". Siatkówka (czuciowa błona wewnętrzna gałki ocznej) wymaga ciągłego dostarczania odpowiednich składników, aby móc nam służyć przez wiele lat. W trosce o nasze oczy warto więc dbać o odpowiednie odżywiane, a także zaopatrzyć się w odpowiednie suplementy diety z luteiną oraz wyciągiem z borówki czernicy, witaminami A i C oraz minerałami.

Zalecam stosowanie zasad ergonomii podczas pracy przy komputerze, gdyż mają one wpływ nie tylko na oczy, ale również na ogólne samopoczucie.

Polecam lekturę serwisu "okularydokomputera.pl". Przygotowane materiały pozwolą zastanowić się nad problemami pracy przy komputerze, których być może wcześniej nie zauważaliście. Proszę zwrócić uwagę na istotne znaczenie ćwiczeń relaksacyjnych dla oczu.

Zachęcam do poświęcenia 10 minut na wypełnienie Ankiety dotyczącej zwyczajów pracy przy komputerze, otoczenia miejsca pracy, warunków pracy, rodzaju ekranu komputerowego, a także dolegliwości występujących podczas pracy przy komputerze.

Wyniki Ankiety będą prezentowane na zebraniach regionalnych Polskiego Towarzystwa Okulistycznego i posłużą analizie problemu związanego z Syndromem Widzenia Komputerowego w Polsce.

Sylwia Konarska
Specjalista chorób oczu


Praca przy komputerze w konsekwencji może być początkiem naszych kłopotów ze zdrowiem. Czy wiecie co wpływa na Wasze samopoczucie podczas pracy przy komputerze i jak możecie sobie pomóc?
Ankieta dzięki uprzejmości


 
 
Copyright © Linea Optica 2008 - 2022