Redakcja Kontakt Opinie Dla okulistówCOMPUTER VISION SYNDROME

W dobie rozwoju technologii i zawrotnego tempa życia korzystanie z dobrobytów cywilizacji staje się nie tylko zawodową koniecznością, ale i ułatwieniem codziennego życia. 60 milionów Amerykanów spędza przed monitorem ponad 3 godziny dziennie, 140 milionów używa komputera codziennie, a 95% szkół ma dostęp do Internetu. W Polsce utrzymują się podobne trendy, a statystyki wykazują tendencje rosnące.

Masowo korzystamy z komputerów oraz innych urządzeń wyposażonych w ekrany czy mini-ekrany, nie zastanawiając się czy i jaki wpływ wywierają one na nasze zdrowie, a szczególnie oczy.
Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych dowodzą, że co najmniej 65% osób stykających się z komputerami w miejscu pracy odczuwa dolegliwości oczne. W ciągu 5 lat, liczba uskarżających się z tego powodu wzrosła o 50%, a blisko 40% zakończyło wizytę okulistyczną zleceniem na okulary do pracy przy komputerze.

W 1994 roku The American Academy of Ophthalmology zdefiniowała tzw. Syndrom Widzenia Komputerowego (CVS - Computer Vision Syndrome), uznając, że jest to "złożony zespół problemów dotyczący oczu i widzenia, powiązany z pracą do bliży, którą odczuwa się w trakcie korzystania z komputera lub powiązanych czynności". Składa się na nią zespół oznak i objawów, które zwykle doznają użytkownicy komputerów, a mogące mieć swe źródło przez działania w obszarze punktu bliży.

W 1999 roku w Klinice Okulistyki Akademii Medycznej we Wrocławiu przeprowadzono badania dotyczące CVS. Okazało się, że w grupie 5 000 pacjentów na każde 100 przebadanych osób, aż 96 miało przynajmniej jeden lub więcej objawów typowych dla CVS!

Polskie normy nie kwalifikują pracy przy komputerze jako szkodliwej. Jest traktowana jedynie jako uciążliwa. Stwierdzono bowiem, że CVS  i związane z nim objawy nie są chorobą tylko zmęczeniem. Pamiętajmy również, że każda osoba wykonująca wytężona pracę wzrokową z bliska jest "podatna" na rozwój krótkowzroczności.


Praca przy komputerze w konsekwencji może być początkiem naszych kłopotów ze zdrowiem. Czy wiecie co wpływa na Wasze samopoczucie podczas pracy przy komputerze i jak możecie sobie pomóc?
Ankieta dzięki uprzejmości


 
 
Copyright © Linea Optica 2008 - 2021