Redakcja Kontakt Opinie Dla okulistówMakijaż a soczewki kontaktowe

W czasie rozpoczętego właśnie karnawału, warto przypomnieć sobie podstawowe i żelazne zasady związane z makijażem przy soczewkach kontaktowych. Poniżej przedstawiamy klika kluczowych rad, jakimi powinny się kierować użytkowniczki soczewek kontaktowych podczas nakładania makijażu.

 1. Zawsze myj ręce wodą i mydłem przed dotknięciem soczewek. Unikaj mydeł perfumowanych oraz leczniczych.

 2. Załóż soczewki zanim zaczniesz się malować. Pomoże Ci to także w nakładaniu makijażu – będziesz mogła zobaczyć co robisz.

 3. Zamykaj oczy podczas nakładania sypkiego pudru, żeby zapobiec przedostaniu się go do oczu.

 4. Nie stosuj takich kosmetyków upiększających oraz czyszczących, które mogą zostawić tłustą warstwę na soczewce. To samo dotyczy kremów i balsamów- możesz ich użyć po założeniu soczewek.

 5. Unikaj tuszów wydłużających rzęsy, jako że zawierają włókna, które mogą złuszczać się i dostawać do oczu, powodując podrażnienie.

 6. Specjaliści rekomendują używanie różu, kredek i cieni do oczu w kremie lub płynie, jako że nie zawierają one substancji ziarnistych, mogących podrażniać oczy. Jeśli używasz cienie do oczu w pudrze, musisz nakładając je wilgotnym aplikatorem. Musisz ponadto zapomnieć o cieniach tzw. mrożonych (Frosted), połyskliwych – zawierają one składniki, które zabarwiają soczewki.

 7. Nigdy nie nanoś kredki czy eyelinera na wewnętrzną krawędź powieki. Wówczas drobinki kosmetyku łatwo mogłaby się dostać na soczewki, zamazując widzenie i podrażniając oczy.

 8. Warto się zaopatrzyć w kosmetyki przeznaczone specjalnie dla użytkowników soczewek kontaktowych (informacja na opakowaniu). W naszym kraju jeszcze rzadko dostępne.

 9. Nie wolno używać lakierów do włosów i innych produktów w aerozolu po założeniu soczewek. Mogą powodować podrażnienie oczu oraz uszkodzenie soczewki. W przypadku absolutnej konieczności, należy bezwzględnie zamknąć oczy.

 10. Upewnij się, że kosmetyki do makijażu są dobrze zamknięte i umieszczone z dala od światła, w odpowiedniej temperaturze. Dobrze jest także wymieniać aplikatury i tusz do rzęs co 3 miesiące – w ten sposób unikniemy nagromadzenia bakterii w produkcie.

 11. Makijaż zmywamy dopiero po zdjęciu soczewek kontaktowych.


powrót

Praca przy komputerze w konsekwencji może być początkiem naszych kłopotów ze zdrowiem. Czy wiecie co wpływa na Wasze samopoczucie podczas pracy przy komputerze i jak możecie sobie pomóc?
Ankieta dzięki uprzejmości


 
 
Copyright © Linea Optica 2008 - 2021