Redakcja Kontakt Opinie Dla okulistówBezpieczna pielęgnacja soczewek kontaktowych
Jak wynika zarówno z badań użytkowników soczewek kontaktowych jak i bezpośrednio z pracy specjalistów kontaktologów, przestrzeganie zaleceń odnośnie właściwej pielęgnacji przez pacjentów, pozostawia bardzo wiele do życzenia.

Specjaliści szacują, że aż 50-90% pacjentów nie stosuje się do zaleceń pielęgnacji. Może to dziwić, zwłaszcza, że ich lekceważenie bezpośrednio wpływa negatywnie na komfort noszenia oraz rozwój potencjalnych infekcji oczu.

Pisząc „niewłaściwa pielęgnacja”, mamy na myśli przede wszystkim:

 • Brak czyszczenia mechanicznego (pocierania palcem)

 • Brak porządnego spłukania soczewek płynem (szczególnie przed założeniem)

 • Skracanie czasu koniecznego do dezynfekcji soczewek

 • Niewłaściwy schemat wymiany soczewek (tzw. przenaszanie soczewek)

 • Brak regularnej wymiany pojemniczków na soczewki

 • Niewłaściwa higiena

 • Spanie w soczewkach kontaktowych

W roku 2008 prof. Philips Morgan z University of Manchester przeprowadził dla firmy Lausch&Lomb, badania dotyczące pielęgnacji i przestrzegania zaleceń przez 1402 pacjentów z siedmiu krajów europejskich takich jak: UK, Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania, Rosja i Polska. Okazało się, że:

 • 58% użytkowników w ogóle pomija etap pocierania czy spłukiwania soczewek

 • 18% tylko je płucze

 • 11% tylko pociera

 • Jedynie 11% stosuje się do zaleceń czyli czyści mechanicznie oraz spłukuje soczewki

Wyniki mogą zaskakiwać, ponieważ uważa się, że pocierania i spłukiwanie soczewek pozwala na usunięcie aż 95% bakterii z powierzchni soczewki. Soczewki należy pocierać palcem przez 10-20 s. Nawet 10 s wystarczy, aby porządnie wyczyścić soczewkę!

W Europie użytkownicy noszą soczewki średnio o 4 dni dłużej, niż rekomendowany czas przez lekarza a aż 17% pacjentów stale przedłuża czas noszenia soczewek (dla przykładu soczewka miesięczna noszona jest 5 tyg.).

Analogiczne badania przeprowadzono w w USA i Kanadzie na próbie 900 użytkowników. W przypadku soczewek typu 1-Day, 12% nie stosuje się do zaleceń, 42% spośród użytkowników soczewek dwutygodniowych i 22% spośród użytkowników soczewek miesięcznych.

Badania Saw et.al, 2007 w Singapurze wykazały, że 54% pacjentów, u których rozwinęło się zapalenie rogówki wywołane przez grzyby Fusarium, regularnie przenaszało soczewki.

W niektórych krajach firmy oraz salony optyczne wprowadzają specjalne systemy (e-mail reminder, sms) przypominające o wymianie soczewek przez pacjenta.

W obecnych czasach, mając świadomość płynących zagrożeń z przenaszania soczewek, warto samemu o to zadbać np. ustawiając odpowiednie powiadomienie w swoim telefonie komórkowym.

Zadajmy sobie również pytanie, jak często zdarzało się Nam usnąć w soczewkach kontaktowych, również w znaczeniu typowej „drzemki”? Należy pamiętać, że spanie w soczewkach przeznaczonych do noszenia dziennego od 5 do 10 razy zwiększa ryzyko rozwoju zapalenia rogówki.

Kolejnym ważnym aspektem, o którym bezwzględnie należy pamiętać, jest zbyt rzadka wymiana pojemniczków na soczewki.

Wedle statystyk:

 • 70% pojemniczków jest zanieczyszczone mikroorganizmami, gdzie aż z 42% można wyhodować bakterie

 • 20% pacjentów w ogóle nie czyści swoich pojemniczków

 • 52%, jeśli już to robi - używa wody z kranu!

Zasady higieny dotyczące pojemniczków na soczewki:

 • Pojemniczek na soczewki należy wymieniać co 30 dni! Maksymalnie co 90 dni.

 • Każdorazowo po umieszczeniu w nim soczewek, musi zostać zalany świeżym płynem

 • Każdego dnia wycieraj a pomocą czystej myjki lub nowej szczoteczki do zębów i dezynfekującego płynu do soczewek swój pojemniczek na soczewki, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz

 • Nie stosuj wody z kranu do czyszczenia pojemniczka

 • Po założeniu soczewek susz pojemnik na powietrzu bez wycierania, możesz go przykryć czystym ręcznikiem

 • Nie jest to niestety takie oczywiste, podobnie jak mycie rąk przez pacjentów przed dotknięciem soczewek.

Soczewki silikonowo-hydrożelowe, rekomendowane do pracy przy komputerze, choć zapewniają dobrą transmisję tlenu do rogówki, nie pozostają obojętne na osady powierzchniowe. Ze względu na to, że łatwiej osadzają się na nich lipidy (osady tłuszczowe), niż na soczewkach hydrożelowych, w zasadzie konieczne jest stosowaniu czyszczenia mechanicznego.

Soczewki stają się bowiem znacząco czystsze niż soczewki tylko włożone do płynu, bez mechanicznego pocierania, nawet jeśli instrukcje płynu, nic nie mówią o pocieraniu. Jest to o tyle istotne, ponieważ od kilku lat przemysł kontaktologiczny złagodził reżim pielęgnacyjny, wprowadzając na rynki płyny wielofunkcyjne typu „No rub – bez pocierania”, które miały zwalniać pacjentów z mechanicznego pocierania. Skrócił się również czas przechowywania soczewek w płynie – wszystko w celu podarowania maksymalnej wygody dla użytkowników soczewek.

Rzeczywistość jednak mocno zweryfikowała te założenia. Osady pozostawione na soczewce mogą się nadbudowywać, tworząc idealne warunki dla rozwoju mikroorganizmów. Najczęstsze czynniki zanieczyszczające soczewki to krem do rąk i tusz do rzęs (Więcej w artykule „Makijaż a soczewki kontaktowe”). Niedostateczna czystość to przecież bezpośredni wpływ na zdrowie oczu, czego efekty mogą być relatywnie błahe np. bakteryjne zapalenie spojówek, ale mogą również poważnie zagrażać widzeniu np. owrzodzenie rogówki!

Niedawne przypadki opisywane w prasie z grzybami Fusarium oraz Acanthomoeba keratitis dotyczyły płynów wielofunkcyjnych znanych producentów i jednym z czynników, który przyczynił się do tych problemów, było pomijanie etapu mechanicznego pocierania.

Badania naukowców jednoznacznie wykazują, że pocieranie soczewek palcem znacznie zwiększa efektywność procesu pielęgnacyjnego. Jeśli nie ma tego etapu, to nawet wydłużanie czasu przechowywania soczewek w płynie, nie zwiększa efektywności czyszczenia, ponieważ pocieranie usuwa co najmniej 80% osadów powierzchniowych.

Wniosek: Nie warto oszczędzać płynu i zapominać o ww. zasadach pielęgnacji miękkich soczewek kontaktowych!

 

 


powrót

Praca przy komputerze w konsekwencji może być początkiem naszych kłopotów ze zdrowiem. Czy wiecie co wpływa na Wasze samopoczucie podczas pracy przy komputerze i jak możecie sobie pomóc?
Ankieta dzięki uprzejmości


 
 
Copyright © Linea Optica 2008 - 2021